Głos ciała

Rola ciała w psychoterapii
Głos ciała
Pobierz fragment
EPUB MOBI
GDZIE KUPIĆ
Opis

Głos ciała to zbiór wykładów Alexandra Lowena, twórcy analizy bioenergetycznej.

W dziesięciu rozdziałach autor przedstawia bioenergetyczne podejście do różnorodnych zagadnień, takich jak współzależność schorzeń fizycznych i psychicznych, teoria przyjemności oparta na naturalnych rytmach ciała, wpływ autoekspresji na zdrowie psychiczne, deformacje myślenia pod wpływem emocji jako mechanizm obronny, ewolucyjne spojrzenie na ludzką seksualność. Wyjaśnia również, w jaki sposób wola życia i pragnienie śmierci mogą stanowić przeszkodę na drodze do spełnienia, a także prezentuje różnice pomiędzy agresją a okrucieństwem i rolę, jaką odgrywa w tych emocjach nasze ciało. Na koniec analizuje osobowość psychopatyczną, wskazując na związek pragnienia władzy z frustracją i pustką życiową.

Alexander Lowen (1910-2008) to amerykański psychoterapeuta, ojciec bioenergoterapii. Początkowo uczeń Wilhelma Reicha, po powrocie ze studiów medycznych na Uniwersytecie w Genewie zaczął rozwijać wraz z Johnem Pierrakosem swoje własne podejście terapeutyczne, zwane bioenergetyką lub analizą bioenergetyczną, której poświęcił ponad 60 lat życia. Opierał się na założeniu, że problemy psychologiczne mają znaczący wpływ na stan fizyczny organizmu i vice versa. Lowen napisał kilkanaście książek czytanych przez specjalistów i pasjonatów na całym świecie. Był twórcą Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej.

Alexander Lowen

Amerykański psychoterapeuta, ojciec bioenergoterapii. W latach 40., po ukończeniu studiów z ekonomii i prawa, był uczniem Wilhelma Reicha. Podczas swoich kursów Reich wyjaśniał zależności między napięciem mięśniowym, charakterem a osobowością; prezentował również techniki terapeutyczne skoncentrowane na ciele. W wieku 36 lat Aleksander Lowen wyjechał do Europy, by rozpocząć studia medyczne na Uniwersytecie w Genewie. Po powrocie do USA Lowen zaczął rozwijać wraz z Johnem Pierrakosem swoje własne podejście terapeutyczne, które nazwał bioenergetyką lub analizą bioenergetyczną. Aleksander Lowen napisał 15 książek czytanych przez specjalistów i pasjonatów na całym świecie. Był twórcą Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej.

W Polsce nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazały się:

2006 – Duchowość ciała
2007 – Miłość, seks i serce
2011 – Przyjemność
2012 – Depresja i ciało
2019 – Radość

Opinie
Ocena:
5.00
1 opinii i ocen
Dodaj opinię i ocenę:

Ostatnie kilka godzin pokazało mi jak współgra psychika z moim ciałem. Niby się to wie a jednak najdobitniej odczuwamy to w sytuacjach stresujących. Dr Aleksander Lowen to ceniony amerykański psychiatra i psychoterapeuta. Jego doświadczenie to 60 lat badań, które pomogły w rozwoju nie tylko psychiatrii ale również psychoterapii. W książce mamy zbiór jego wykładów podzielonych na dziesięć rozdziałów przedstawiających różne zagadnienia. Sposób pisania pozwala odbierać tę lekturę jak beletrystykę. Swoje spostrzeżenia autor podpiera przykładami lub opisuje sytuacje, które pomogą zrozumieć nam poruszany przez niego aspekt. Fascynujący był rozdział o osobowości psychopatycznej, ale w końcu jestem fanką kryminałów... Widziałam, że autor ma w swoim dorobku inne książki i chętnie po nie sięgnę. Nie tylko dlatego, że od zawsze ciekawiła mnie psychika ludzka, powodem jest przede wszystkim to, że dr Lowen ma łatwość dobierania do odbiorcy. Wszystko w książce było dla mnie jasne i czytelne.

Inne książki tego autora