Jesień w kolorach Czarnej Owcy

2021-09-21

Najbliższe miesiące zapowiadają się złowieszczo. Przybierające na sile widmo czwartej fali wirusa, przyśpieszające zmiany klimatyczne czy ciągle rosnące ceny wszystkiego, co jest nam potrzebne, to tylko wierzchołek tej dziwnej góry lodowej, jaka wyłania się przed nami.

W związku z tym chyba większość z nas chętnie ucieknie chociaż na chwilę w świat literatury, zwłaszcza że jesień to jak zawsze wysyp wspaniałych książek w każdym możliwym gatunku.

Chciałoby się powiedzieć, że wydawnictwo Czarna Owca nie zwalnia, ale właściwie cały czas pędzimy jak szaleni, a teraz jeszcze przyśpieszamy! Wrzesień, październik i listopad pełne będą premier, które zajmą was na wiele cudownych godzin, a nawet dni.

 

Drugi sezon Ech

Początek nowego sezonu to powrót naszego imprintu literackiego Echa. Jeszcze w tym roku czekają na was dwie premiery, a aż trzy kolejne na początku następnego!. Po rewelacyjnym starcie i entuzjastycznym przyjęciu przez czytelników oraz krytyków sami postawiliśmy sobie poprzeczkę tak wysoko, że możemy jedynie piąć się w górę.

Pierwszą książką, jaką przygotowaliśmy, jest Ile z gór tych złota C Pam Zhang w przekładzie Agi Zano. To elektryzujący debiut osadzony w czasach amerykańskiej gorączki złota, przejmująca powieść przygodowa i zapowiedź oszałamiającego nowego głosu w literaturze. Epicka i intymna, łączy chińską symbolikę z niesamowicie oryginalnym językiem i wyjątkowym sposobem opowiadania historii, z którego na każdej stronie przebija tęsknota za domem. Książka została nominowana do Nagrody Bookera oraz znalazła się na liście najlepszych książek roku 2020 według Baracka Obamy. Premiera już 13 października.

Drugim tytułem, który pojawi się w Echach w tym roku, jest powieść Latarnicy Emmy Stonex w przekładzie Agaty Ostrowskiej. To odurzająca i trzymająca w napięciu powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Nadzwyczajna literacka opowieść o miłości i żalu oraz próbie zrozumienia, jak strach potrafi zatrzeć granice między rzeczywistością a wyobrażeniem. Stonex snuje opowieść, która rozpoczyna się w Kornwalii, w roku 1972. Wtedy to trzech mężczyzn znika z latarni morskiej odległej o mile od brzegu. Drzwi wejściowe są zamknięte od wewnątrz, a zegary zatrzymały się o godzinie 8:45. Dziennik jednego z latarników opisuje potężną burzę, ale przez cały tydzień na niebie nie pojawiła się ani jedna chmura. Co tak naprawdę się tam wydarzyło?

Dowiecie się już 24 listopada.

Więcej o Echach poczytacie na stronie www.echa.com.pl

Ile z gór tych złota Latarnicy

 

 

 

 

 

 

 

A co u Czarnej Owcy?

Naszą tegoroczną jesień można podsumować jednym słowem: różnorodność!

Każdy wielbiciel książek znajdzie coś dla siebie, ponieważ czekają was premiery książek kryminalnych, poradników, literatury faktu, fantastyki, powieści obyczajowych czy pozycji filozoficznych i duchowych.

Już 13 października ukaże się debiutancki kryminał Kiedy umiera król Eliny Backman, fińskiej autorki porównywanej do Camilli Lackberg. Opowiada on historię Saany, dziennikarki internetowej, wypoczywającej od wyczerpującej pracy w małym miasteczku, gdzie zaczyna się interesować sprawą śmierci nastolatki sprzed kilkudziesięciu lat. Tymczasem w Helsinkach śledczy Jan Leino pracuje nad sprawą brutalnego rytualnego morderstwa – i obawia się, że to dopiero początek. Ścieżki jego i Saany w końcu się przecinają…

Powieść otrzymała nagrody: Storytel Audio Book Award 2020 za najlepszą powieść kryminalną oraz Elisa Kirja Book Award za najlepszy debiut 2020.

Za to listopad będzie miesiącem dla fanów twórczości Przemysława Piotrowskiego, który po przerwie w końcu powraca do kryminału. Na te chwilę więcej nie możemy powiedzieć. Polecamy obserwować profil autora na Facebooku.

W październiku premierę będzie miała powieść Koniec mężczyzn Christiny Sweeney-Baird. Jest to thriller apokaliptyczny rozgrywający się w świecie, w którym niemal cała populacja mężczyzn ginie za sprawą wirusa. Oglądamy wszystko oczami kobiet, które próbują stworzyć świat na nowo. Widzimy, jak nieobecność mężczyzn  wpływa na społeczeństwo, od zmian osobistych – utraty mężów i synów – po polityczne zmiany w sile roboczej, płodności i znaczeniu rodziny.

Tym, którzy poszukują wskazówek, jak lepiej żyć, polecamy książkę Wspaniałe życie. W poszukiwaniu sensu egzystencji Franka Martela. Na czym polega sens życia? Czy warto zabiegać o szczęście? Czy życie to egzystencjalna pustka? Frank Martela, filozof, analizuje te i inne pytania w tonie swobodnej konwersacji, z przewrotnym poczuciem humoru, umieszczając jedne z najważniejszych zagadnień i rozterek filozoficznych we współczesnym kontekście.

To nie koniec filozoficznych rozważań, ponieważ 10 listopada ukaże się książka Lekcja stoicyzmu Johna Sellarsa. Filozof splata w niej ze sobą kluczowe idee trzech wielkich rzymskich stoików – Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza – z migawkami ich fascynującego życia, aby pokazać, jak ich idee mogą nam pomóc dzisiaj. Lekcje stoicyzmu to głęboko przemyślany przewodnik po filozofii wartościowego życia.

Nawiązując do filozofii, musimy wspomnieć o Josteinie Gaarderze, czyli twórcy światowego bestsellera „Świat Zofii”. Tym razem polscy czytelnicy otrzymają jego poruszającą powieść W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim.

Pierwszego dnia na uniwersytecie w Oslo Albert zauważa Eirin przed ekspresem do kawy. Nigdy wcześniej się nie widzieli, a mimo to oboje są porażeni tym spotkaniem. 37 lat później, w kwietniu 2009 roku, Eirin jest w Melbourne na konferencji poświęconej biologii słodkowodnej. Albert tymczasem przebywa sam, gdy otrzymuje naprawdę okropne wieści. Czy może dalej żyć z tym, czego jest teraz świadomy?

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na dwie premiery literatury faktu, które ukażą się w listopadzie. Pierwsza z nich to Masoni. Architekci współczesnego świata Johna Dickie –  fascynująca eksploracja najsłynniejszego tajnego bractwa na świecie. Ruchu, który nie tylko pomógł ukształtować nowoczesne społeczeństwo, ale który wciąż ma w nim znaczne wpływy, z prawie pół milionem członków w Wielkiej Brytanii, ponad milionem w USA i około sześciu milionami na całym świecie. Premiera książki 10 listopada.

Druga to ekscytująca i bardzo aktualna książka Nielsa Christiana Geelmuydena pt. Spermageddon. Jakość nasienia w świecie zachodnim spadła o prawie 60 procent w mniej niż 40 lat. Coraz więcej par jest mimowolnie bezdzietnych lub walczy o posiadanie dzieci. Co jest powodem takiego spadku płodności? Czy jest coś, co możemy zrobić, aby odwrócić ten trend? Czy doprowadzi to po prostu do wyginięcia ludzkości i innych form życia?

 

Czy to wszystko?

Oczywiście to tylko część z premier, które przygotowaliśmy. Nie wspomnieliśmy tutaj także o wznowieniach świetnie już przyjętych książek, na które również warto zwrócić uwagę.

Jesień w Czarnej Owcy to wiele emocji i zaskoczeń, które, mamy nadzieję, umilą wszystkim ten dziwny czas, jaki nas czeka.